A marokkói kapcsolat / Des Relations Marocaines

DSC01612_200x267
Magyarország, Budapest – Két napon át tárgyalt magyarországi partnereivel Saad E. Benabdallah Főigazgató, a Maroc Export képviselője. Az utazást és a programot a Marokkói-Magyar Üzleti Tanács szervezte. Az üzletember a látogatás végén az AfriPORT-nak adott interjúban összegezte a tárgyalások eredményeit, a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének meghatározó irányait.

Hongrie, Budapest – Par l'invitation du Conseil d'Affaires Hongrois-Marocain, M Saad E. Benabdallah, directeur de Maroc Export s'est rendu à Budapest pour mener des entretiens sur les possibilités de coopération économique entre les deux pays. Á la fin des deux jours remplis des programmes intéressants, M. Saad E. Benabdallah a fait son bilan pour notre rédaction afriport.hu

- Miről tárgyalt magyar partnereivel? Kivel találkozott budapesti látogatásán?

- Mindenekelőtt szeretném megköszönni a Marokkói-Magyar Üzleti Tanács elnökének a meghívását, és azokat a remek tárgyalásokat, amelyeket erre a két napra szervezett. A mostani látogatás a felfedezés és az ismerkedés jegyében telt. A felfedezésen a magyar piac igényeinek és lehetőségeinek a megismerését értem, valamint a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok kialakítását. Látogatásom pontosan ezt a kapcsolatépítést szolgálta, hiszen Balogh Sándor elnök úrnak köszönhetően találkozhattam a CBA kereskedelmi hálózat képviselőivel. Ezzel a céggel együttműködve rendezzük majd meg a marokkói termékeket bemutató hetet Magyarországon. És ezzel a vállalattal karöltve szeretnénk magyar árubemutató hetet rendezni Marokkóban. Nagy örömömre szolgált, hogy rendkívül pozitív tárgyalásokat folytathattunk a külgazdasági kapcsolatokért felelős magyar államtitkárral, Becsey Zsolt úrral, akivel a tavalyi marokkói találkozó után ez volt a második megbeszélésünk. Nos, tehát azt hiszem, hogy az alapokat lefektettük, és világossá vált az is, hogy mik az érdekeink. Most már jöhet a második lépés: egy akció tervet kell készítenünk a következő félévre. A harmadik lépés pedig ennek a programnak végrehajtása lesz a Marokkói-Magyar Üzleti Tanáccsal szoros együttműködésben.

- Milyen területeken lát lehetőséget az együttműködésre Magyarország és Marokkó között?

- Azt gondolom, hogy nagyon sok közös vonás van a két ország között. Magyarország Kelet-Európa kapuja. Marokkó pedig a mediterrán területeken tölti be ugyanezt a szerepet. Magyarországnak olyan logisztikai kapacitásai, platformjai vannak, amelyek megkönnyítik termékeink eljuttatását Kelet-Európába. A marokkói üzleti élet szereplőinek tehát érdemes lehet befektetniük a szállítmányozásba és a raktározásba, mert ezek a logisztikai bázisok segíthetik a nyitást további piacok felé. A második kiaknázható lehetőséget a mezőgazdasági, élelmiszeripari együttműködésben látom. Például friss tengeri halak behozatalával, hiszen úgy tudom, Magyarország nem bővelkedik tengeri árucikkekben, termékekben. Azt gondolom, Marokkó árban és az áru frissességében tudna versenyképes szereplőként megjelenni a magyar piacon. A zöldség és gyümölcs kereskedelemben is vannak lehetőségek. Tudom, hogy önöknél nemzeti kérdés a mezőgazdaság, nem is célunk, hogy versenyezzünk, hanem az, hogy kiegészítsük a piaci kínálatot. Elsősorban olyan termékekkel, amelyeket most Dél-Amerikából, vagy éppen Jordániából importálnak. Ezekkel szemben tudnánk versenyképes árat és frissességet ígérni az év minden napjára.

DSC01609_733x550

- Marokkóban mit várnak a magyar partnerektől?

- Kétféle együttműködésben gondolkodunk. Az egyik a kereskedelmi partnerség. Ez alatt gyakorlatilag árucserét értek. Magyarországnak emellett jelentős tapasztalatai vannak a gyógyszeriparban, a gépgyártásban, kiemelten a mezőgazdasági gépgyártásban. Az elmúlt években komoly tudást halmoztak fel a know-how területén is. Mi pedig azt szeretnénk, ha megosztanák velünk az eredményeiket, tapasztalatokat. Cserébe Marokkó pedig egyfajta ugródeszka lehet a magyar üzletembereknek, hogy bejussanak, nem csak a 30 milliós marokkói piacra, hanem a sokkal nagyobb afrikai, vagy éppen az arab piacra. Számos szabadkereskedelmi egyezményünk van ezeken a piacokon, ez segítheti az önök vállalkozásait is az értékesítésben. Marokkó tehát befektetési és értékesítési lehetőségeket kínál. És a térségbeli eseményekre gondolva, Marokkót az különbözteti meg a térség többi országától, hogy stabil a jogi környezet és van egy víziója, építkezési terve az elkövetkező 50 évre. Marokkó várja a magyar befektetőket, kereskedelmi partnereket. Olyan partnerséget szeretnénk, amelyben mindkét fel nyertes.

- Mindannyian ismerjük az elmúlt hetek, hónapok észak-afrikai eseményeit. Marokkóban a király nemrég elindított egy demokratizálási folyamatot, egy vitát az új alkotmányról. Mit gondol, Marokkót is elérheti a politikai válság?

- Mint azt az előbb már említettem, Marokkó más. 10-12 éve VI. Mohamed uralkodó elképzelései alapján számos nagy reformfolyamatot indítottunk el. Így például változott a családjogi törvény, amely immár egyenrangú félként kezeli a nőt és a férfit. És ez nem minden, szinte folyamatos reform jellemzi az elmúlt évtizedeket, éveket. Minden korszaknak megvoltak a maga elsődleges célkitűzései. A 90-es évek végén Marokkó nyitott a világ felé. A 2000-es években megsokszorozódtak a külföldi befektetések az országban. Most ismét nagy kihívások előtt állunk, ahogy azt őfelsége március 9-i beszédében mondta, újabb lendületet adva azoknak a feladatoknak a teljesítéséhez, végrehajtásához, amelyek a gazdasági és a szociális fejlődést szolgálják. Marokkó tehát politikailag mindig is stabil ország volt. Látható az is, hogy az elmúlt 5-10 évben a gazdaság bővülése átlagosan 4,5 százalékos volt, vagyis az elmúlt évtizedben minden évben növekedett az ország teljesítménye. A munkanélküliség folyamatosan csökken, az oktatási mutatóink egyre jobbak. Hatalmas beruházások valósulnak meg. Bővítjük a tengeri kikötőket, autópályákat építünk, a már meglévő 1900 kilométernyi sztráda mellé. Nálunk száguld elsőként Afrikában és az arab világban is a TGV szuper-expressz vonat. Marokkónak tehát van jövőképe és van egy útja, amin végig mehet. A jövőkép, amely őfelsége elképzelésén alapszik, egy modern, valóságos, nyitott, fejlődő Marokkót ábrázol. A dinamizmus az állami és magán szektort is áthatja. Élénkíteni a gazdaságot, ez most a legnagyobb kihívás mindenki számára. Senki sem tökéletes, de megpróbálunk maximálisan megfelelni ennek a kihívásnak, és biztos vagyok abban, hogy idővel eljutunk majd arra fejlődési útra, amelyet őfelsége kijelölt.

DSC01611_733x550

- Milyenek az itteni, magyarországi benyomásai?

- 24 óra alatt nem lehet megítélni egy országot, sem politikai, sem gazdasági szempontból. Jó tíz éve voltam itt utoljára és látom az elmúlt évek változásait. A repülőtérről befelé jövet számtalan új lakó és üzleti negyed mellett haladtunk el. A Millenáris, ahol beszélgetünk, korábban gyártelep volt a helyén - ha jól tudom. Ez is megváltozott. Láttam jól felszeret szupermarketet, szóval érzékelem a változásokat. Azt hiszem, - és nem azért vagyok itt, hogy ítéletet mondjak-, tehát azt gondolom, hogy önök nagyon dinamikusak és természetesen sok kihívással kell megbírkózniuk. De ezek a kihívások most nem marokkóiak, nem magyarok, nem franciák ezek az egész világ kihívásai, mert válság van. Szerencsére az alapok szilárdak, és természetes, hogy a válság elmúltával,- mint minden más ország-, önök is többet akarnak, messzebbre akarnak jutni. És ezért vagyunk most itt, és ezért bátorítja az önök államtitkára is a marokkói befektetőket, hogy jöjjenek, fektessék be itt a pénzüket. Kettőn áll a vásár, a lehetőség adott, rajtunk múlik, hogy jó üzletet kössünk. A mi részünkről megvan a szándék arra, hogy elsősorban a kereskedelemben fejlesszük a kétoldalú kapcsolatokat, és mi lehetünk a kapu önöknek Afrikába. Mert Afrika megmozdult, Afrika fejlődésnek indult. Önök az elmúlt húsz évben kiváló tapasztalatokra tettek szert a gazdasági és szociális fejlődés terén, és ezt szintén exportálhatják Marokkóból kiindulva Afrika délebbi területei felé.

DSC01613_733x550

- Marokkó miért választotta Magyarországot partnerének a térségben?

- Regionális kereskedelmi politikánk alapján tavaly Lengyelországra figyeltünk, az idén Magyarország következett. Azt szeretnénk, ha Magyarországon építhetnénk ki a jövőben a regionális központunkat, a bázist Lengyelország, Csehország, Szlovákia, vagy más országok felé. Tudja, üzletember vagyok és nem politikus. Politikai stratégiáról nem tudok beszélni, de gazdasági szempontból önöknek van egy megkérdőjelezhetetlen előnyük. Az önök országán keresztül érhető el a legkönnyebben a többi kelet-európai állam. Nekünk az a fontos, hogy a termékeinket értékesítsük Kelet-Európában, és ehhez, már csak a józan megfontolás, a logika alapján is Magyarország a legmegfelelőbb kiinduló állomás.

- Engedjen meg még egy kérdést. Marokkó különleges, kiemelt státusza az Európai Unióval könnyítheti, segítheti azt a partnerséget, amit Magyarországon keresnek?

- Marokkó státusza kevesebb, mint a tagsági viszony, viszont több mint a partnerség. Az Unió a státuszból adódóan másként kezeli Marokkót, mint a többi, nem uniós országot. Magyarország viszont tagja az Európai Uniónak, ami szintén egy másfajta viszony. Most fel kell mérnünk, fel kell térképeznünk, hogy mik az erősségei, a gyengeségei, a lehetőségei és a kockázatai ennek a különleges státusznak a két ország viszonyában. Aztán pedig ki kell alakítani egy ütemtervet, cselekvési programot, amely arra is megoldást kínál, hogy miként használjuk ki a leghatékonyabban a státuszban rejlő lehetőségeket.

-Quels étaient les sujets des pourparlers que vous avez faits avec des partenaires hongrois?

-En premier je tenais remercier le président du Conseil d'hommes d'affaires Maroc-Hongrie pour l'invitation, ainsi pour la qualité des rendez-vous qu'on a eu ces deux derniers jour. Notre visite, c'est une visite de prospection et de rencontre. Prospection c'est pour comprendre un peu que sont les attentes du marché hongrois. Quel est le potentiel à l'export du marché hongrois vers le Maroc pour vraiment créer un courant commercial d'importation et d'exportation entre les deux pays. C'est une mission aussi, je dirais d' une mise en relation, parce que grâce au président Balogh Sándor, on a pu rencontrer les patrons de grande centrale d'achat (CBA) pour voir comment on peut mener de semaines de promotion, ou des mois de promotion des produits de Marocain en Hongrie. Et on souhait la même chose vers au Maroc pour les produits hongrois. On a eu aussi le plaisir de rencontrer ce matin M Becsey Zsolt, qui nous a accueilli en audience, le secrétaire d'état du développement économique qui a été très positif, quant à la visite et aussi aux attentes on a eu le privilège de le vois au Maroc il y a  quelques mois avec M le Président. Maintenant je crois que les bases sont là à savoir que cette mission nous a permis déjà de nous rencontrer et d'identifier quels sont nos intérêts. La deuxième c'est de développer un plan d'action des six mois à venir. Et troisièmement c'est déjà comment on peut réaliser cette opération de promotion avec la Conseil d'hommes d'affaires marocain-hongrois.

-Dans quels domaines vous voyez la possibilité, l'occasion de coopérer entre la Hongrie et le Maroc ?

- Je crois que la Hongrie et le Maroc ils ont énormément de similarités. La Hongrie est un hub pour l'Europe de l'est, le Maroc c'est hub méditerranéen. Vous avez des plate-formes logistiques qui sont en train de se faire ici en Hongrie qui faciliteront l’accès des produits et de la marchandise vers toute la région de l' Europe de l'est. Je crois qu'il y a une opportunité pour les investisseurs marocains de venir investir dans la logistique pour utiliser cette plate-forme logistique comme plate-forme  pour  rebondir sur d' autres marchés. La deuxième c'est qu'il y a une possibilité, je dirais de partenariat aussi dans le secteur d'agriculture, d'agroalimentaire et de produits de la mer. Ici, je ne crois pas qu' il y ait une grande variété de poisson. Donc l'idée c'est de voir comment nous pouvons proposer des produits de la mer, avec un prix raisonnable, compétitif, et bien entendu avec un fraîcheur. La deuxième c'est sur les fruits et les légumes. Je sais qu'il y a de la production nationale et il y a de l'importation qui se fait. Nous, nous ne voulons pas être concurrent au contraire nous voulons être complémentaire. Pour pouvoir donner aux consommateurs hongrois le produit qu'ils souhaitent sur toute l'année que ça soit importer d'Amérique de Sud, importer de Jordanie ou d'autres pays ou du Maroc, l'idée c'est que le consommateur hongrois il a le produit à un prix compétitif, avec un fraîcheur qui est du jour et surtout avec un goût qui est assez spécial et authentique.

-Au Maroc qu'est-ce que vous attendez de vos partenaires hongrois ?

-On a deux sorts de partenaires. On a des partenaires qu'ils vont être gérés des partenaires comme commerciaux, parce que c'est des échanges des marchandises entre les deux cotés. Vous avez une histoire dans la chimie, dans les produits pharmaceutiques, vous avez une histoire dans tout ce qui machinerie lié au matériel de l'agriculture ou autre, vous avez un savoir-faire que vous avez développé pendant ces dix dernières années. Où on veut voir comment on peut partager ces domaines. Et vice-versa au Maroc, parce que le Maroc est aussi une plate-forme pour la Hongrie et pour les hommes d'affaires hongrois pour faire pénétrer leur marché non pas au marché de 30 millions de marocains, mais sur le marché africain, ou sur le marché du monde arabe parce que on a des accords de libre échange qui vont vous permettre de vendre plus, si vous voulez c'est une expansion. Parce que le Maroc pour un hongrois, il peut être une plate-forme d'investissement, une plate-forme de réexportation ou une plate-forme d'exportation et vice-versa du Maroc. Parce que si vous voulez avec ce qui se passe maintenant dans toute la région, je crois que le pays qui se différencie de tous les autres pays, le pays qui est différent de tous les autres pays, le pays qui, quant un business a jugé rôle, je dirais, on a une vision les cinquante années à venir c'est le Maroc. Donc ce Maroc qui a la plate-forme et le hub méditerranéen souhait avoir des investisseurs, avoir des acheteurs, avoir des partenaires hongrois comme ça on a tous dans un partenariat gagnant-gagnant et c'est ce qu'on cherche, c'est de développer et non pas vendre.

-Au nord de l'Afrique nous voyons des changements fondamentaux politiques. Mais on trouve le Maroc différent où le Roi a déclenché un processus de démocratisation, une révision de la constitution, un débat publique. Est-ce que le Maroc reste un pays stable de la région ?

-Comme j'ai déjà exprimé, le Maroc est différent des autres pays nord-africains. Au Maroc nous avons procédé plusieurs chantiers de réforme sous l'égide et sur la vision de sa majesté il y a un dizaine d’années. Donc, il y avait le code de la famille qui a donné à la femme une statue aussi égale que celui de l' hommes, il y a eu la réforme de la Moudawana, il y avait une instance de quitter la réconciliation, il y a eu des grands chantiers de développement qui ont été lancé, il y a toute une mise en norme l'économie et de la compétitivité marocain. Notre travail, ça fait plus de cinquante ans. Chaque période a eu une spécificité. Á la fin des années 90 c'était une ouverture totale du Maroc vers le monde. Á partir de 2000 les investissements étrangers qui se sont multiplié au Maroc. Alors, la stabilité on a eu toujours. Au cours des 5-10 années passées on a eu un taux de croissance économique positif chaque année. On a un taux de chômage qui est en train de régresser. On a un taux d'éducation qui est en train d'élever. On a des grands chantiers structurels que ça soient des ports maritimes, des réseaux autoroutier, au Maroc on en a 1900 kilomètres, que ça soit le réseau ferroviaire avec la ligne TGV, le Maroc est le premier pays de l'Afrique, du monde arabe et de la région à avoir le TGV. La Maroc d'aujourd'hui a une vision, une démarche. La vision de sa majesté de faire du Maroc un pays moderne, ouvert, authentique et un Maroc qui bouge. La démarche c'est la dynamique qui est lancée par le publique et par le privée. Le défi c'est ce que tout le monde rencontre dans sa vie. Nul n'est parfait, mais on essai le maximum de voir les sens des défis, de relever ces défis et avec le temps, et moi, je suis sûr et certaine que on ira sur le développement qui a été préconisé par la vison de sa majesté que j'ai cité

-Quels sont vos impressions en Hongrie ?

-Je ne peux pas juger un pays en 24 heures ni politiquement, ni économiquement, j' était chez vous il y a dix ans. Et j'ai vu déjà le changement que vous avez connu pendant les dix dernières années, ce quartier que j'ai vu en venant de l'aéroport ça n’existait pas. Je crois que vous êtes sur le très bon dynamique et vous avez des défis. Ces défis n'appartiennent pas uniquement ni le Maroc, ni la Hongrie, ni la France mais dans le monde entier qui les vit parce que c'est une période de crise. Mais ce qui fait plaisir c'est que quel que soit x, les bases sont solides parce que il y a des pays qui ont eu la crise et ils ne se portent pas aussi mieux. Après comme dans chaque autres pays on veut toujours plus, on veut aller au-delà. C'est pour ça que nous sommes là, c'est pour ça que votre secrétaire d'état veut pousser pour encourager les investissements marocains dans la plate-forme logistique hongroise, et je crois qu 'il faut toujours deux pour réaliser des affaires, et de notre coté marocain surtout au volet commercial on veut vraiment développer avec vous. On veut être le gateway pour l'Afrique, pour vos exportateurs, pour vos industriels. L’Afrique se développent, ça bouge. Vous avez connu un développement économique et social les vingts dernières années que vous pouvez aussi exporté vers le sud à partir du Maroc, parce que c'est le pays qui est à 15 kilomètres de l'Europe et qui a plus ou moins tous les prérequis pour faire du business.

Pourquoi vous avez choisi la Hongrie ?

-Nous avons une politique régionale commerciale. Nous étions en Pologne, après l’année dernière c'est année nous somme en Hongrie et l'année prochaine  nous ne savons pas encore. On veut que la Hongrie soit notre hub pour aller vers la Pologne, ou bien pour la République Tchèque, pour la Slovaquie ou pour d'autres pays. Je suis un homme d'affaires, je ne peux pas parler de la stratégie politique, mais dans notre stratégie économique vous avez un avantage comparatif vous êtes un hub. Vous avez un accès vers ces pays dont j'ai déjà parlé. Nous avons une stratégie pour commercialiser nos produits en Europe de l'est et je crois que le fait de le faire avec des hongrois c'est une logique naturelle.

-Comment le statu avancé de Maroc-Europe peut influencer l'établissement des partenariats économique marocain-hongrois ?

-Normalement avec ce statut on peut avoir des windows de l'opportunité pour nous deux. Maintenant notre devoir, c'est d'identifier les forces, les faiblesse, les opportunités, les risques de ce statu avancé entre nous deux et développer une feuille de route tangible pour vraiment capitaliser sur ce statu avancé.

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates